تبلیغات
وکیل زمین - گام نخست
وکیل زمین
سبز بمان ایران من، هرچند فرزندانت تو را به نابودی کشند!

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 23 فروردین 1390

اولین درسی که تمام اساتید در دانشگاه به ما تدریس کردند و همواره نیز گوشزد می کنند، این است که برای یافتن جواب باید صورت مسئله و تمام عوامل را به خوبی بررسی کرده و شناخت.

امروز شاید دفعه بیستمی باشد که تمام مشخصات منطقه تله زنگ ، رود سزار و بختیاری ، سد بختیاری ، راه سازی و ... را مرور میکنم تا شاید نکته تازه ای بیابم و آن نکته راه حل تازه ای به دستم بدهد ؛ اما باز هم به همان نکات تکراری بر می خورم :

...بزرگترین سد بتنی دو قوسی جهان در ...

... منطقه ای که تنها راه دسترسی به آن ایستگاه راه آهن ...

... تا کیلومتر ها این رود مسافرین قطار را همراهی می کند و ...

... ناحیه ای بکر که ...

... که متاسفانه کوتاهی متولیان پروژه در رعایت الزامات زیست محیطی...

شروع کردم ...!

در 24 اسفند 1389 که روزی به یاد ماندنی برای تمام ایران به شمار می رود ( البته برای دوستداران محیط زیست روزی بس غم انگیز بود ) قرار داد ساخت بزرگترین سد بتونی دو قوسی جهان با یک شرکت چینی بسته شد . این سد بر روی رود بختیاری که یکی از سر شاخه های رودخانه دز می باشد احداث خواهد شد و در مرز بین استان های لرستان و خوزستان قرار دارد . همچنین از لحاظ زمین شناسی در پهنه زاگرس واقع شده است .

در مطلبی درباره این سد و راه سازی برای جابجایی مصالح در مسیر آن در ایبنانیوز نوشته شده بود : (( کسانی که با قطار به سمت اهواز یا دیگر شهر های استان خوزستان سفر می کنند پس از عبور از ایستگاه دو رود در امتداد خط راه آهن تا ایستگاه تنگ پنج ، در حالی که از پنجره قطار محو تماشای مناظر بکر و زیبای زاگرس هستند ،رودخانه ای را می بینند که تا کیلومتر ها با آنها همسفر است .

این رودخانه که از نظر زمین شناسی فعال بشمار می رود ، "سزار" نام دارد که درون دره ها و گذر گاه های صعب العبور و نفوذ ناپذیر زاگرس مسیری را برای خود ساخته است و برای پیوستن به رودخانه بختیاری پیش می رود .))

منبع خبری مذکور ذکر کرده که این رود از به هم پیوستن دو رود ماربره و تیره در شهر دورود تشکیل می شود که از این محل تا ایستگاه تنگ پنج که با رودخانه بختیاری تلاقی می کند سزار نامیده می شود.

رود های دیگری از جمله گهرود ، آب گورکش ، آب پسیر ، آب مامون ، آب سرخ ،  للری در مسیر به رود سزار می پیوندند که در نهایت در ایستگاه تنگ پنج با رودخانه بختیاری یکی شده و از این پس رودخانه دز نام می گیرد ...(و اینجاست که داستان شروع می شود !!!!)

رود سزار دارای تنوع  چشمگیر ماهیان از جمله خانواده کفال ماهیان ، ماهیان کف زی ، کپور ماهیان و گربه ماهیان می باشد که البته از ارزش اکولوژیکی و اقتصادی بالایی نیز برخوردار هستند .

در حال حاضر ساخت جاده دسترسی به سد بختیاری که بر روی رود بختیاری ساخته خواهد شد  در حال اجرا می باشد که خود تهدیدی جدی برای جنگلها و زیستگاه های آن منطقه بشمار می رود .

در همین خصوص آقای بازگیر  در گفت و گویی که با ایبنا نیوز  داشتند اعلام کردند : ((در ابتدای کار با توجه به ضرورتهایی که در زمینه ایجاد این راه دسترسی وجود داشت با تاکید بر رعایت الزامات زیست محیطی موافقت خود را با اجرای این پروژه اعلام کردیم.

ایشان با انتقاد از عدم رعایت الزامات زیست محیطی مسئولان پروژه در اجرا ، عنوان کردند که پیمانکاران پروژه راه دسترسی سد بختیاری به بهانه کاهش هزینه ها ، تخریب های جبران ناپذیری را در محدوده رودخانه سزار ایجاد کرده اند ...))

مسئولین پروژه برای کاهش هزینه ها به جای حمل خاک برداشت شده از بستر جاده به سمت خارج از محل پروژه  این خاک را به رود خانه سزار سرازیر کرده اند که این عمل خود مخالف ماده 2 آیین نامه جلوگیری از آلودگی آب می باشد.

طبق ماده 2 آیین نامه جلوگیری از آلودگی آب : اقدام به هر عملی که موجبات آلودگی آب را فراهم نماید ممنوع است .

همچنین در ماده 80 آیین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهره برداری از منابع جمهوری اسلامی ایران  ذکر شده  که : ایجاد هر گونه آلودگی موثر یا انتشار بیماری های مسری و تخلیه فاضلاب های صنعتی ، شهری و کشاورزی بطور مستقیم به آبهای موضوع ماده 2 قانون قبل از تصفیه و اطمینان از اینکه آب خروجی حاوی هیچ گونه ترکیب یا ترکیبات مضر برای منابع آبزی بالاتر از حد استاندارد های تعیین شده نیست ممنوع است .

تبصره 1 – استاندارد های موضوع این ماده توسط سازمان حفاظت محیط زیست و با هماهنگی سازمان مدیریت منابع آب کشور ، شیلات و سایر دستگاه های ذیربط تعیین و اعلام می شود .

تبصره 2 – شیلات مکلف است پس از طرح شکایت ضمن تعیین میزان خسارت وارده ، تقاضای ضرر و زیان نماید .

سازمان حفاظت از محیط زیست بر اساس وظیفه قانونی و همچنین طبق این دو ماده میتواند به علت خطا و همچنین بی توجهی به آسیب های زیست محیطی علی الخصوص به ماهیان رود سزار به مسئولین پروژه تذکر داده و در صورت رعایت نکردن و تکرار مجدد عمل از ادامه فعالیت جلوگیری کند .

پ.ن : سه سطر پایانی تنها نظر شخصی اینجانب می باشد و صد البته که سازمان دارای حقوقدانانی خبره بوده و بدون شک برای این مشکل راه حل قانونی پیش بینی خواهند کرد.

 
طبقه بندی: بررسی موضوعات، 
ارسال توسط تینا قضاتی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ