تبلیغات
وکیل زمین - شکاف عمیــــــــــــق
وکیل زمین
سبز بمان ایران من، هرچند فرزندانت تو را به نابودی کشند!

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 17 شهریور 1390
سلام...2 لینک زیر را از همشهری آنلاین بخوانید:

سازمان حفاظت محیط‌زیست: هوای تهران سالم است


جاده میان‌گذر، مهم‌ترین دلیل خشکیدن دریاچه ارومیهامروز در صفحه سوم روزنامه همشهری، مطلبی با عنوان شکاف های عمیق بر پیکره سی و سه پل نوشته شده بود که بسیار ناراحت کننده و تا حدی نیز تکان دهنده بود:

گروه شهری: گزارشهای منتشر شده از سی و سه پل اصفهان به عنوان یکی از آثار به جای مانده از دوران صفویه در ایران بیانگر وضعیت ناخوشایند کنونی این پل است. آخرین گزارش تصویری منتشر شده که روز گذشته در خبر گزاری ایسنا منتشر شده از ترک خوردگی های عمیق بر این پل تاریخی خبر داده است.


مرمتگران آثار تاریخی پیش تر اعلام کرده بودند که به دلیل مواد به کار رفته در ساختمان سی و سه پل که از جنس ساروج است ساختمان این پل در صورت نداشتن تماس با آب آسیب های جبران ناپذیری خواهد دید. مرمتگران می گویند ساختمان های ساروجی می بایست حتما در معرض آب قرار داشته باشند تا آسیب نبینند.
تصاویر روز گذشته که بر خروجی خبر گزاری ایسنا قرار گرفت نشان داد که خشک شدن زاینده رود آسیب جدی به ساختمان سی و سه پل وارد کرده و ترک خوردگی های عمیقی در این بنای صفوی ایجاد شده است. محمد تقی رهبر، نماینده اصفهان در مجلس نیز دیروز به خبر گزاری فارس گفت که دستگاه های مسئول با خشکاندن زاینده رود این اثر عضیم فرهنگی را تخریب کرده اند. نماینده اصفهان، سازمان میراث فرهنگی و مدیریت آب را مسئول تخریب های موجود در ساختمان سی و سه پل داشت که اکنون 4 قرن از عمر آن می گذرد. محمد تقی رهبر افزود: خشکیدن زاینده رود علاوه بر آنکه این سازه عظیم فرهنگی را با مشکل مواجه کرده است موجب افزایش بیماری در اصفهان می شود. وی گفت: با وضعیت فعلی زاینده رود و سی و سه پل، از حجم گردشگران این شهر تاریخی کاسته شده است.
از سوی دیگر حفاری های مترو در اطراف این پل تاریخی نیز یکی از متهمان وضعیت به وجود آمده است. اگرچه مسئولان ساخت متروی اصفهان معتقدند که حفاری آنها مشکلی برای سی و سه پل ایجاد نمی کند، اما کارشناسان و طرفداران میراث فرهنگی این پروژه عمرانی را برای سی و سه پل خطرناک می دانند.
طبقه بندی: اخبار، 
ارسال توسط تینا قضاتی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ